За какво да внимаваме при монтаж на фланци!?
10 съвета
Правилният монтаж на фланците е от основно значение, когато става въпрос за вашия автомобил. Ако ще разчитате на собствени знания и умения (и не само), то спазвайте последователността и с точност указаните инструкции при монтаж в зависимост от вида на фланците: Инструкции за тип Единично захващане и Инструкции за тип Двойно захващане и Преходни фланци .
Ето и няколко основни момента, за които да внимавате при монтажа на фланци:

1. Почистете главината
Първото нещо, което трябва да направите, е да почистите добре главината и вътрешната страна на джантата - с шкурка или телена четка и след това с обезмаслител, без да се нанасят смазочни материали по самата главина, фланците или крепежните елементи. Струва ви се струва излишно, но ще ви помогне в следващите стъпки.
3. Скосение
Друго важно преди да сложите фланците е да проверите
за наличие на скосение в основата на центриращия борд на главината, както и за скосение на централния отвор на джантата.
Ако има, ги сравнете с тези на фланеца чрез налагане както върху джантата, така и върху главината и в случай, че не пасват, НЕ монтирайте фланците.
4. Без сила
Монтирайте/Демонтирайте фланците внимателно – не ги удряйте и пренабивайте. Не използвайте помощни инструменти като чукове, клинове, отвертки и др. Това може да ги нарани и деформира и да причини вибрации на по-късен етап, дори да доведе до счупване на центриращия борд. За улеснение са предвидени и процепи от вътрешната страна на самите фланци, с които по-лесно да се демонтират.
5. Плътно лягане
След като вече сте монтирали фланеца, трябва да проверите дали е легнал плътно върху главината. Ако всичко е наред, ще има разстояние между предния край на главината и вътрешния ръб на фланеца (подобно на снимките). Понякога това разстояние не е видимо с просто око и можете лесно да проверите дали фланеца е легнал плътно, като пробвате да промушите лист хартия между него и главината - не би трябвало да можете.
Ако успеeте, значи ръба на главината опира във вътрешния ръб на борда на фланеца и НЕ трябва да монтирате . Това в последствие ще доведе до счупване на борда и вибрации. Изключително много трябва да се внимава при фланци 10 мм, защото размерът на излизане на ръба на главината варира. В този случай Ви съветваме да се обърнете към специалисти ни за консултация.
6. По-дълги болтове / шпилки
При монтирането на каквато и да била дебелина фланци (тип Единично захващане) задължително ви трябват болтове или шпилки с по-дълга дължина на резбата. За да не възникнат проблеми е нужно да използвате съобразен размер. Крепежните елементи, които са включени в комплектите ни, съответстват на избраните дебелини фланци. Когато не използвате болтове, предоставени от нас, трябва да се информирате какви точно ви трябват по отношение на размери и здравина. Може да намерите повече информация тук или да се свържете с нас.
8. Затягане на крепежите
Захващайте болтовете/шпилките в следната последователност, като първоначално е на ръка, за да не поведат накриво.
При окончателното им затягане, използвайте динамо-метричен ключ - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО до установените от производителя стойности за затягане за вашата кола. Тази информация може да намерите в Ръководството на автомобила в жабката.
9. Проверка и подмяна на крепежите
Оглеждайте за деформации и ръжда резбите на болтовете/шпилките и гайките при всеки монтаж/демонтаж на гумите. След повече от около 6-8 пъти е препоръчително да подмените крепежните елементи.
10. Последна проверка
И последно, но не маловажно, преди да свалите колата от крика, завъртете колелото, за да проверите дали не опира някъде. А след като я свалите,нека първото потегляне да е бавно, за да е сигурно, че колелата се въртят безпроблемно и монтажа е успешен.
Това са основни моменти, за които да се внимава при самия монтаж. По-подробни инструкции според вида на фланците, можете да намерите тук.
Ако имате допълнителни въпроси, ние, от Феръс (Ferrous Ltd.), сме на линия да Ви помогнем, така че не се чудете, а ни се обадете!